خلاصی از دست شیطان

 آیا «شیطان»، بعد از مرگ نیز به سراغ انسان مى آید؟

دیشب با یکی از دانش آموزانی که توی مدارس تهران با ایشون آشنا شدم صحبت می کردم .سوال جالبی را مطرح کرده بود ...

آیا شیطان بعد از مرگ ما نیز سراغ ما میاد یا اینکه فقط در این دنیا به دنبال فریب ماست؟؟؟

خیلی برای من جالب بود که یک جوان تا اینقدر به فکر شیطان البته از نوع مثبتش است.و شاید نگران بعد از مردن خود...

شاید خیلی از ماها حتی فکر این نوع سوالات نیز به ذهن مبارک مان خطور نکرده باشد.

ولی واقعاتکلیف شیطان با ما بعد از مرگ ما چگونه خواهد بود؟؟؟

خلاصه پاسخی که به ایشان دادم را اینجا خدمت همه شما عرض می کنم 
حقیقت اینست که دنیا محل تکلیف است و آخرت و جهان پس از مرگ، مکان پاداش و جزاست.امیرالمؤمنین(ع)فرمود: امروز زندگى در دنیا با عمل و تکلیف همراه است و حسابى در آن نیست، ولى آخرت، روز حساب رسى به اعمال است و دیگر جاى تکلیف و عمل نیست.[ نهج البلاغه/ خ 42]
 هم شیطان و هم انسان تنها در دنیا داراى اختیار هستند; بنابراین شیطان بعد از دنیا توان و اختیار وسوسه ندارد.
شیطان هنگامى که خود را مطرود نزد خداوند دید، طغیان و لجاجت را بیشتر کرد و به جاى توبه و بازگشت به سوى خدا و اعتراف به اشتباه، تنها چیزى که از خدا تقاضا کرد، این بود: (قَالَ أَنظِرْنِى إِلَى...)[ اعراف/ 14‍‍]خدایا! مرا تا پایان دنیا مهلت ده و زنده بگذار. خداوند متعال، این تقاضاى او را به اجابت رساند: (قَالَ إِنَّکَ مِنَ الْمُنظَرِین...)[ اعراف/15]به تو مهلت داده خواهد شد.
آن گاه هدف خود را از این عمر طولانى چنین بیان کرد: (قَالَ فَبِمَآ أَغْوَیْتَنِى لأََقْعُدَنَّ...)[ اعراف/ 16]اکنون که مرا گمراه ساختى! بر سر راه مستقیم تو براى آنها کمین مى کنم. تا همان طور که من گمراه شدم، آنها نیز به گمراهى بیفتند!
پس روشن شد که::گمراهى انسان در همین دنیا تحقق مى یابد، چون اراده و اختیار فقط در این دنیا وجود دارد و انسان در سایه اراده و اختیار است که اعمال خیر و یا زشت انجام مى دهد.

حالا::

آیا «شیطان»، بعد از مرگ نیز به سراغ انسان مى آید؟

نظر شما چیست؟؟؟

/ 1 نظر / 17 بازدید
مهدیه کوچکترین بنده ی خدا

بهش اهیت ندیم حتی اگر بزرگترین گناهی که حتی تصورش هم را نمی کنی بهت بده چون مطمئن باش که ژیروی از شیطان انسان را بدبخت می کنه زندگی با شیطان را امتحان نکنید مثل جوانهایی که می گویند حالا بذار گناه کنم ژیر شدم توبه می کنم این به خدا غلطه شیطان تنها اعصاب ها را خرد می کند نمی ذاره از این دنیا لذت ببریم دو تا دنیا را از ما می گیره فقط بهش لعنت بفرستید و حتما در زندگی برای خودتان الگو قرار بدهید کسی که با آخر و عاقبت بخیری فوت کرده و نگاه کنید به افرادی که به خدا یک بله می گویند و خدا به آنها زندگی می بخشد در پناه حق باشید و تنها تنها برای خدا زندگی کنید نه برای شیطان لعنتی یا علی